wyszukiwanie zaawansowane
» Zasada Pareto

Baza wiedzy

Nasi klienci

  • JC

Zasada Pareto

Jednym z typowych problemów występujących w obecnych przedsiębiorstwach jest nadmierna biurokracja oraz mnogość spraw, z którymi muszą się zmierzyć zarządzający oraz kadra menedżerska. Aby wyeliminować zbędne czynności oraz nieefektywne nakłady warto zwrócić uwagę na tzw. zasadę Pareto.
Zasada Pareto pochodzi od włoskiego profesora Vilfreda Pareto, który żył na przełomie XIX/XX wieków. W swoich badaniach odkrył, iż 80% majątku we Włoszech jest w posiadaniu 20% społeczeństwa. Idąc tym tropem Pareto zauważył dalsze zależności, które charakteryzują się zbliżoną proporcją. W konsekwencji zostało udowodnione, że:
„80% efektów jest spowodowana przez 20% przyczyn”
 
 
Powyższa zasada została szczególnie „utarta” w biznesie, gdzie jest odpowiedzialna za większość procesów zachodzących w przedsiębiorstwach. I tak, na podstawie wielu badań można wskazać, iż:
  • 20% klientów generuje 80% przychodów,
  • 20% pracowników generuje 80% sprzedaży,
  • 20% dostawców jest odpowiedzialnych za 80% dostaw,
  • 20% wydatków na promocję generuje 80% wzrost sprzedaży, itd.
W rzeczywistości można spotkać inne proporcje, które mogą wynosić stosunek 90/10 lub 75/25. Zależy to w głównej mierze od specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa oraz warunków rynkowych.
Powyższe przykłady to tylko wybrane aspekty, które mogą być opisane poprzez zasadę Pareto. Jej główną przewagą jest konieczność wzięcia pod uwagę przyczyn oraz skutków wybranych zmiennych, które są odpowiedzialne za główną wartość rezultatów. Zadaniem kadry menedżerskiej powinno być tzw. „odsianie ziarna od plew" i skupienie się na istotnych elementach oraz odrzucenie tego, co zabiera czas i odwraca uwagę od czynników sukcesu kluczowych dla przedsiębiorstwa.
 
 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Oprogramowanie sklepu shopgold.pl